Diyarbakır’a Atatürk Stadyumunun yetersiz olması ve yıkım tehlikesi bulunması nedeniyle Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 33 bin seyirci kapasiteli uluslararası standartlarda modern bir stadyum yapılıyor.

Diyarbakır’a Başbakanlık Toplu Konut İdaresi(TOKİ) tarafından 33 bin seyirci kapasiteli uluslararası standartlarda modern bir stadyum yapılıyor. Merkez Yenişehir ilçesindeki Atatürk Stadyumunun yetersiz olması ve yıkım tehlikesi bulunması nedeniyleTOKİ tarafından Kayapınar ilçesinde 251 bin metrekarelik alanda yapımı süren yeni stadyumun gelecek yıl hizmete girmesi hedefleniyor.UEFA ve FIFA standartlarında inşa edilen, konfor ve modernlik açısından Türkiye’nin sayılı, bölgenin de en büyük stadyumu olacak 5 katlı yeni stadyumda 306 engelli aracı ve 84 otobüsün park edilebileceği 2 bin 340 araç kapasiteli otopark yer alacak. 126 milyon 632 bin liraya mal olacak stadın zemini doğal çim ve alttan ısıtmalı olacak.

UEFA VE FIFA STANDARTLARINA UYGUN OLACAK

Yıldızlar Grup Proje Müdürü Galip Altun da, stat inşaatının yüzde 50’sinin tamamlandığını söyledi.Stadyumda futbol müsabakalarının yapılacağı alanın dışında, kişisel spor salonları, seyirci giriş, VIP ve canlı yayın katları, sporla ilgili mağazalar, çeşitli spor aktivitelerinin yapılabileceği salonlar ve kapalı otoparkın yer alacağını dile getiren Altun, stadyumun gelecek yıl temmuz ayında tamamlanmasının planlandığını aktardı.Altun, stadın Diyarbakır halkı için yapılan en güzel tesisler arasında yer alacağını vurgulayarak, “Bölgede Gaziantep’teki stadyum da 33 bin kişilik ancak Diyarbakır’daki stadyum kat ve kurulu bulunduğu alan olarak bölgenin en büyük stadyumu olacak. Şu an stadyumun yapımında 330 kişi çalışıyor. Önümüzdeki günlerde bu sayı bine ulaşacak” ifadelerini kullandı.Stadın UEFA ve FIFA’nın standartlarına uygun olarak inşa edildiğine dikkati çeken Altun, bu sayede uluslararası maçların artık Diyarbakır’da da oynanabileceğini kaydetti.Futbolseverlerin Diyarbakır’da güzel bir stadyumda maç izlemenin keyfini tadacağını anlatan Altun, stadın, maçların yanı sıra farklı etkinliklere de ev sahipliği yapacağını sözlerine ekledi.

SIRADAKİ  Ahmet Sayar'a Anlamlı Ziyaret

Stad şuan inşaat halinde ve 2017-2018 Sezonuna Yetişmesi bekleniyor stad’ın Proje görüntülerini yukarıdaki foto galeride bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here