Bir Karşıyakalı Taraftarın Kaptana Hüzünlü Mesajı

0
916
Şeyhmus Özer
Şeyhmus Özer

QFutbol yaşamına Ergan­ispor’ da başlayan; s­ırasıyla, Malatya, Ka­yseri, Gümüşhane, Mar­din, Karşıyaka, Altay­, Mersin, Akhisar, Ş­anlıurfa sonra yine K­arşıyaka, Altay ve so­n olarak da Amedspor­’da geçen bir futbo­l ve yaşam yolculuğu, Malatya-Elazığ arası­nda Gözeli bölgesinde­ son buldu. 1980 Diyarbakır­ ­Ergani­ doğumlu olan Şehmus ­Özer’in, futbolu ­ doğduğu topraklarda bır­akmak istediği bir sı­r değildi; ama, doğdu­ğu topraklarda futbol­u bırakmaktan anladığ­ımız da tam olarak bu de­ğildi elbette. Bir ar­kadaşının Malatya’daki düğünün­den Diyarbakır­’a dönerken, geçirdiğ­i trafik kazası sonuc­u yaşamını yitiren kaptan, bizi derin bir acıya gömdü. Görgü tanıklarının a­nlattığına göre şaram­pole yuvarlanan ve te­rs duran aracının içinde ayakları sıkı­ştığı için araçtan çı­kamamış ve donarak ya­şamını yitirmişti Şeh­mus Kaptan.

Zordur bir ölümün ardından yazı yazmak. Ne yazsan eksik, ne yazsan yarım kalır. Zamansızsa bir de hoş sedasını bırakıp giden, ne yazılsa ne dile dökülse anlamsızlaşır.Ne söylesem kırık bir havanın yıkık dökük ezgileri gibi kalacak, sürçi lisan edersem beni affet Şehmus Kaptan…

Şöyle bir bakıyorum oynadığın takımlara, Marmara hariç tüm bölgelerinde oynamışsın neredeyse memleketin. Tribünler bu halkın gerçeği, bu gerçeği en çok sen yaşadın belki de Sehmus kaptan. Duydun mu, işittin mi oynadığın takımların taraftarlarının hakkında söyledikleri sözleri? Ne güzel izler bırakmışsın tertemiz. Seni tanıyan, sahadaki emeğini, mücadeleni gören bir taraftarın aksini düşünmesi hissetmesi mümkün mü? Diyeceksin ki Baran; aksini yazanlar da var. Son durağım toprağımın takımı Amedspor’da oynadığım için, sırf bu yüzden toprağa verilen bedenimin üzerine içindeki zehri boşaltmayı deneyenler de var.

Merak etme kaptan, onlar bu toprağın, bu dünyanın insanı değil. Hem sen dememiş miydin “Biz buraya deplasmana gelen herkese misafirperver davranacağız. Onlara çiçekler vereceğiz. Kucak açacağız. Biz onların sahasına gittiğimizde taşlasınlar bizi, küfür etsinler önemli değil. Yeter ki onlar iyi olsun. Biz kötü olmaya razıyız.”

SIRADAKİ  Diyarbekirspor Transferde Son Atağı Yaptı

Biz iyiyi de kötüyü de, dostu da düşmanı da elbet biliriz Şehmus kaptan, yüreğin darda kalmasın…
Şehmus Kaptan, bir dertleşmeye döndü bu yazı beni affet; benimki de laf, sen ki bir bütün halinde insanlığımız arınsın diye, varsın bizi kötü bilsinler demişsin… Buradan hareketle biraz daha yazacağım affına sığınarak.

Bu sorunun bir önemi olmadığını iki takım taraftarı da ardından saygıyla ve minnetle anarak cevapladı ama yüz yüze gelebilme şansımız olsa sormak isterdim. Sene 2007 Karşıyaka forması giyerken Altay’a transfer oldun bir sene sonra… Böylesi bir transfer sonrası küfürle anılan o kadar çok futbolcu var ki; sen nasıl başardın bunu Kaptan? Bu yetmezmiş gibi, 2013 yılında tekrar döndün Karşıyaka’ya, bu da yetmezmiş gibi bir sene sonra yine Altay formasını giydin. Söylesene Kaptan bunu nasıl başardın? İki ezeli rakip arasında iki kez transfer yapmayı nasıl başardın? Hadi yönetimler değişir de, taraftarlarda da bu saygıyı, bu sevgiyi, bu minneti yaratmayı nasıl başardın?

Cevabını biliyorum aslında, çok maçını izledim. İyi oynadığın, kötü oynadığın, goller attığın, goller kaçırdığın… Ama sahada duruşundan taviz verdiğin, mücadeleden vazgeçtiğin bir anını hiç görmedim. Hele bir maç vardı hatırlar mısın? 14 maç ceza aldığın… Hakem sana kırmızıyı gösterdikten sonra polis çağırmıştı sahaya, maçtan sonra da hastaneye gidip darp raporu almıştı. Sen ki oyuna sonradan girerken “Hoşgeldin bakalım Şehmus Efendi” diyen o hakemin hakkında tek kelam etmemiştin maç sonrasında. Bak bu hikayeyi de beraberinde götürdün. Attığın gollerle formasını giydiğin takımların umudu olduğun gibi, maçı adaletsiz yöneten bir hakeme karşı taraftarın eli-sözü olmandı belki sana duyulan saygının sevginin sebebi. Belki de çok daha fazlasıydı…
Sen bizi terkettikten sonra sadece taraftarlar değil aynı formayı terlettiğin arkadaşların da bir çift kelam etti senin hakkında Kaptan, görmüş işitmişsindir. Altaylı futbolcu Emrecan Balcı yazmış senin ağzından, futbolculuğunun son zamanlarında neden Amedspor’ da oynadığını… Şöyle demişsin: “Köyüm için memlekete geldim, babam da artık yaşlandı, futbolu burada bırakacağım; bakmam ilgilenmem gereken bir ailem, köyüm var.”

SIRADAKİ  Şeyhmus Şenyiğit'e Baş Sağlığı Dileriz

Ah be Şehmus Kaptan, bu memleketin milli takımının formasını giyen ve ekmeğini Çin’de kazanan bir futbolcusu; senin vefatından önce, “babam yaşındasın” diyerek bir otobüs şoförünün üzerine yürüdüğü görüntüler geldi ister istemez gözümün önüne. O otobüs şoförünü ekmeğinden ettiler. Sana küfredenlerin gıkı çıkmadı. Belki de sana küfredenler, adı milli olan bir takımda bu futbolcunun atacağı gole sevinecekler. Hangisi milli hangisi yerli bihaber olarak yaşadıkları topraklardan…

Hayli uzattım farkındayım beni affet kaptan. En çok ne koydu biliyor musun? “Köyüm için babam için geldim” dediğin Ergani’de toprağa veriliş anın.. Bu topraklar ki sevdiklerini toprağa vermekte, bu acıyı yaşamakta dirayetlidir. Lanet edesin, bir küfür gibi yırtıp atasın gelir bu gerçeği ama bu böyledir. Yine de, eminim hiçbir acı bu kadar ciğerlerini yakmamıştır.

Biliyorum anlamı yok ama son bir söz ile bitirmek istiyorum. Kupayı Getirin Amed’e Götürelim Sehmus Özer’e. Ruhun şad olsun Kaptan. Sevgiyle…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here